Rating:
Henry Ford once said: "You don’t get rich by what you earn, you get rich by what you don’t spend." That’s why we recently introduced you to Instagram asked: "How much money do you spend on groceries per week??" As a rule you use 100 EUR of the household budget for the supply of a family of four in one week. Some more, but some a little less. We have your best TOP 11 tips for saving money summarizes. Because we all know: HELP! The children eat us poor!
Only those who shop selectively can save money in the process. That’s why I want you to think in advance about what you’re cooking this week. A menu plan (this one is quickly self-made), helps you with the overview. It also gives you lots of ideas on what to cook so you don’t always end up with the same thing on the table. I have a Fundus at over 100 menu cards from which I always put together a varied weekly menu.
Self-righteous menu planner – helps with meal planning and shopping planning
By the way: If you go shopping without planning and shopping list, you buy ca. five to ten items more one!
Before writing a shopping list with the help of your menu plan, you should know that, How it looks in your pantries. Have you heard of the Basic food items like rice, pasta, flour, sugar, … still have enough at home? What do you need for the dishes on your menu and what do you already have at home?? Standing in the supermarket and not knowing whether there are enough potatoes at home for the potato goulash not only saves trouble but also money.
Leafs through the Flyer of the supermarket before you write the shopping list: Maybe an item you need is in action right now. Or better yet, your plan the menu with the help of discount promotionsminced meat is in action so this week we have minced meat loaves.
Should you need an expensive item or a certain product in larger quantities need and want to know if it is currently in action, then I can give you the App Action Finder recommend. The App searches all flyers and show you in which store just the product is cheap to have.
Writing a shopping list
If you know what groceries you will need during the week, you can also write a shopping list. We like to do this with App Bring! on which my husband and I can fall back. Everyone can change the list and everyone always has it plugged in when you go shopping spontaneously.
our digital shopping list
Important: Buy only what is on the shopping list and do not let your cravings guide you
Many of you thrifty people buy bulk items. Above all for non-perishable products like for example toilet paper, large packages pay off if you have space to store them.
At buy large packages with expiration dates think carefully beforehand if you can use them up within the time period. TipA large package of meat makes sense if you use part of it immediately and freeze the other part in portions. Some of you also buy frozen vegetables in large packages!
Buying large packages just for the price doesn’t make sense if you don’t have a plan if and how you’re going to use it up. Then the bulk purchase becomes a losing proposition.
Only go shopping 1x per week: Many of you do the weekly shopping at discount stores. This only works if you have an overview in advance of what you need for the whole week (keyword menu plan). Those who buy groceries only once a week save a lot compared to those who shop three times a week. And: By planning in advance for the whole week, you can also buy larger, cheaper packages (see point 4).
Bread, fruit and vegetables can then be bought fresh during the week from the baker/fruit merchant. Saving tips about it gives in point 9.
action areas in the supermarket
By the way, each supermarket has certain areas on which it always presents the promotional goods. Visit this section when you shop, because maybe there is something on sale that is on your shopping list.
Supermarkets earn the most with branded products. Therefore, these are always placed at eye level on the shelves. The cheaper products you will find mostly below or far up on the shelves, where they are harder to reach.
Market researchers know very well that mankind is comfortable and does not like to bend down.
In addition, many shelf arrangements are still cleared for right-handers: On the right the more expensive products, on the left it becomes cheaper.
Beware of MSRP claims: The recommended retail price is usually calculated extra high by the manufacturers. If the price below is much cheaper, many are fooled by the big price difference.
ccipeggy / Pixabay
Tricks of the supermarkets:
- Have you ever noticed that the basic food in the store crosswise distributed are, so that one must pass everywhere.
- Often offer tables placed in such a way that you get to another aisle that you might not have visited otherwise. There you will be tempted to put something in the shopping cart that is not on the list.
- Aisles with expensive items are mostly narrow than others. Thus one runs through more slowly and buys rather something of these products.
- Fruits and vegetables is always the first area in the supermarket: On the one hand because it looks nice, but on the other hand because we then bought healthy products at the beginning and are more amenable to sweets afterwards.
- Supermarkets work a lot with light: So fruit, vegetables, bread or meat is especially illuminated so that it looks fresh. Moreover, the shelves are always lit and never the aisles, so that our attention is fully focused on the products.
- The most successful trick is definitely the area in front of the checkout, where surely each of us has grabbed at some point. Especially parents with children love this area
- Promotional items from the brochure are often located at the very back of the store so that you have to walk past as many products as possible.
- Beware of Rummage tables: Here are gladly reduced goods with more expensive mixed. Pay attention therefore whether you make with rummage table commodity really a bargain. And above all, whether you really need the bargain?!
If you are aware of the supermarkets’ tricks, you will not fall into their trap so easily!
If you compare the prices of products, then always pay attention to the "Prices per kilo", "per liter", "per wash". This is the only way to compare articles. I noticed that the big bar of chocolate sometimes has a higher price per gram than the small bar.
Also beware of cheat packs: Packages are often particularly large to give the impression that there is a lot inside. Or there is +20% more content on the package. Don’t be fooled by these features, because most of the time the price per 100 g is still more expensive than at the competition.
20% more content does not mean that it is therefore cheaper!
Also always pay attention to the Shelf life of the products. When you reach for the first product in the refrigerated section, you sometimes catch one that expires the next day. Even if these are mostly still edible, I have already had to throw away one or the other food unintentionally.
However, for items where you know they will be used up quickly, it’s already worth it to take advantage of the cheaper prices because of the short shelf life.
Reading Tip: Find 11 hacks on how to make your food last longer HERE.
Old known and still often not easy to implement: When writing the shopping list and shopping itself, you should be full, so as not to be tempted. With my purchases you can tell immediately when I was hungry and when I wasn’t.
In many stores, at the bakery and at the greengrocer’s there are Perishable merchandise cheaper just before the store closes. So when your husband gets home from work in the evening, send him for more rolls.
Ready meals taste half as good and are twice as expensive. Bread, cakes, cookies, pizza, lasagna, pancakes and co: All this is available ready to buy. And that’s okay, because every now and then it has to go fast. We are all no supermothers. But if possible, many of you cook fresh and yourselves.

Seasonal products are by the way always cheaperSupermarkets want to sell the fresh products, of which there is a lot at the moment, before they go bad. This is why tomatoes, for example, are much cheaper in the summer than in the winter.
Tip: Buy seasonal and therefore cheaper, cook seasonally, preserve and freeze.
More savings tips from you:
- Eat less meat – cook legumes instead of meat
- Make your own jams, spreads and compotes
- drink tap water instead of buying juices, make tap water sparkling
- Buy frozen fish and vegetables. Advantage: lasts longer, is also healthy and often there are discount promotions for it
- Nothing throw away but freeze or warm up in the evening
Going shopping with kids is one of those things. On the one hand are deliberately certain products at children’s level placed, which transport the small ones unnoticed into the Wagerl. On the other hand, with children, you can ncompare prices in peace and quiet Or the Observe the best-before date. Not to mention the one or other shopping trip with kids
Eat with grandma and grandpa
My favorite tip from you guys: "We like to land ourselves at the grandparents’ house for dinner on the weekend. This saves money, time and always tastes good."
Patricia from Mom’s blog has, by the way, shows you here,
how to get by with 100 euros of household money per week.